מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

כשהסימנים מעידים שיש לפנות לראומטולוג ילדים מומלץ

ניווט מהיר

קיימות מחלות שונות אצל ילדים הקשורות למעורבות של המפרקים. מחקרים רבים מעידים כי אבחון וטיפול מוקדם על ידי ראומטולוג ילדים מומלץ מסייע למנוע את ההשלכות החמורות של אותן מחלות

בין המחלות הנפוצות ישנה דלקת מפרקים כרונית אידיופטית של גיל הילדות. או בקיצור – JIA. היא עלולה להופיע כבר מתחת לגיל 16 ומאופיינת במגוון תסמינים, המשתנים הן בסוגם והן בעוצמתם מילד לילד. יש מקרים בהם התסמינים מופיעים למשך יותר מחמישה שבועות, אז יש צורך בביצוע בדיקות שבאמצעותן יוכל הראומטולוג לקבוע האם מדובר במחלה זו או במשהו אחר. למחלה 6 צורות שונות וכל סוג מוגדר ומאופיין על ידי הרפואה בפני עצמו. סוג המחלה נקבע בהכרח לפי המאפיינים שלה, גיל הילד, מיקומה של הדלקת, כמות המפרקים המעורבים בדלת ועוד.

ראומטולוג ילדים מומלץ

סוגי המחלות בגינן יש צורך בראומטולוג ילדים מומלץ

כאמור, יש 6 צורות שונות למחלה. בכדי להבין את המחלה ולהתאים טיפול ראוי, יש חשיבות גבוהה מאוד לקביעת כל סוג של מחלות ראומטיות אצל ילדים. למשל, במצבים של דלקת מפרקים המאופיינת במעורבות של מעט מפרקים, ידוע כי תגובה טובה לטיפול. לעומת זאת, כשמדובר בדלקת המערכת כמה מפרקים, גם קטנים וגם גדולים, יש קושי בהתמודדות והטיפול מורכב יותר.

להלן סוגי המחלה ומאפייניה:

  • דלקת סיסטמית – חום גבוה עולה ויורד למשך שבועיים. מחצית מהחולים יחלימו לחלוטין מהמחלה תוך 2-5 שנים. המחצית השנייה יפתחו צורות מורכבות יותר של הדלקת.
  • דלקת המערבת מעט מפרקים – נפוץ יותר בקרב בנות. מערבת פחות מ-4 מפרקים.
  • דלקת שבתחילתה מעורבים מעט מפרקים ולאחר מכן הרבה מפרקים – מתחלקת לשתי קבוצות: גורם שגרוני שלילי לעומת חיובי.
  • דלקת בשילוב אנתזיטיס – בעיקר אצל בני מתבגרים. דלקת בגידים ובאנתזיטיס.
  • דלקת מפרקים עם פסוריאזיס – ”קישיון בוקר“בשילוב מחלת עור.
  • דלקת שלא ניתן לאבחן.

הסימנים המעידים על כך כי יש לפנות לראומטולוג מומחה נמשכים למעלה משישה שבועות והם כאבים ונפיחות במפרקים, אודם, רגישות וקושי בתנועה, נסיגה בתהליך ההתפתחות המוטורית, חום, ירידה במשקל ועוד. מעבר לטיפול הקונבנציונלי אצל הראומטולוג, ייתכן וכדאי לשלב גם רפואה טבעית, כגון צמחי מרפא, פרחי באך וכיו"ב. אלו עשויים להקל במידת מה על הכאבים והסימפטומים.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן