מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

הפאניקה לא עוברת? הכירו מקרוב: התקף חרדה

ניווט מהיר

מהו בדיוק התקף חרדה ואיך מטפלים בו?

התקף חרדה או בשפה קצת יותר מקצועית – הפרעת פאניקה, היא מצב שבו אנו פוחדים מהפחד.
מה זה אומר? זה אומר שהגוף שלנו נמצא בסוג של מגננה הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הנפשי.
מדובר בעצם בסוג של רגש בלתי רצוני בכל פעם שאנחנו חשים שאנחנו בסכנה.
התקף חרדה יכול להופיע כשמישהו חווה פחד מטיסה, התקף חרדה יכול לצוץ כאשר אני בתקופת מבחנים ואני בשיא הלחץ והמתח של חיי, הוא גם יכול להופיע כשאני אמור להופיע בפני קהל – בקיצור יש אינספור סיטואציות שיכולות להוביל להתקפי חרדה אצל אנשים שונים.

מה ההבדל בין התקף חרדה אצל חיות לבין בני האדם?

כשבעל חיים כמו למשל זברה שמזהה שאריה רודף אחריה נמצאת במצב של סכנה, היא יכולה לבחור באחד משני מצבים: להילחם או לברוח. הגוף ערוך לכך מכל בחינה אפשרית: הדופק עולה, השרירים מקבלים הרבה דם, הנשימה מואצת והמוח שולח הורמון הנקרא אדרנלין שהוא בעצם מכין את הגוף לפעולה המאומצת. אצל חיות, המנגנון הזה נרגע ברגע שהסכנה חולפת: או שהזברה תיטרף ואז עדר הזברות שנמצא בסמוך יירגע כי הסכנה חלפה והאריה שבע או שהזברה עצמה הצליחהה להימלט והבינה שהסכנה חלפה. אצלנו, וגם כאשר מדברים על חרדות אצל ילדים למשל, זה קצת שונה. אנחנו נמצאים בלחץ ומתח מוגבר, חלק ניכר מהיום ולכן המנגנון הזה הוא פשוט הרסני.

 

אז איך מטפלים בהתקף חרדה?

ובכן, יש כל מיני דרכים לטפל בהתקף חרדה ואף קיים טיפול טבעי בחרדה, החל מטיפולים הוליסטיים, דרך רפואה מסורתית (פסיכולוג, פסיכיאטר) ועד רפואה אלטרנטיבית, טיפול נפשי ועוד. טיפול אפקטיבי משתנה בהתאם לאדם שעובר את הטיפול, למצב הרפואי והפיזי שלו, החומרה והתדירות של ההתקפים וכמובן סוג הפחד. יש הבדל בין אדם שחווה התקף חרדה בכל פעם שהוא צריך לעלות על טיסה לבין ילד קטן שנכנס לפאניקה בכל פעם שהוא כלב ברחוב.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן