מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

הרעלה בבית – שימרו על הילדים והיו עירנים

ניווט מהיר

אין דבר שיותר חשוב לנו מהילדים שלנו. יחד עם זאת, הם כל הזמן חשופים לסכנות ומפגעים, לכן התפקיד שלנו הוא קודם כל לשמור עליהם ולשים לב לכל הדברים שיכולים להיות מסוכנים עבורם. תרופות, כימיקלים, הניסיון לפגוע בבעלי חיים מסוגים שונים – כל אלה יכולים לגרום להרעלה בבית. הרעלה יכולה לגרום לנזקים קצרי וארוכי טווח. אחת הדרכים למנוע הרעלה היא פשוט להיות מודעים לסכנות ולא להקל בכך ראש!  הנה כמה מהגורמים העיקריים שיכולים להוביל להרעלה.

 

הקשיבו להנחיות המדביר

אם הזמנתם מדביר אליכם הביתה כדי לבצע הדברה נגד ג‘וקים, נמלים, יתושים או אפילו הדברת יונים, מאוד חשוב לשים לב ולבדוק כמה שיותר לעומק מהן ההנחיות של ההדברה. בדרך כלל, המדביר ינחה אתכם להוציא ילדים וחיות המחמד שגדלות אצלכם בבית כמו למשל כלבים או חתולים למשך 4-9 שעות, בהתאם לסוג ועוצמת ההדברה. אם ניתן במידת האפשר, העדיפו הדברה ידידותית, הדברה אקולוגית מה שנקרא גם הדברה ירוקה. יש סוגים שונים של הדברות שלא מכילים רעלים או כימיקלים ואז הסיכוי להרעלה פוחת עד לא קיים בכלל. אם בחרתם בכל זאת לבצע הדברה כימית מכל סיבה שהיא, יש להקפיד על ההנחיות ולא לחזור הביתה לפני הזמן. יש לאוורר את הבית או הדירה לפני שחוזרים בצורה יסודית.

שימו לב למינונים של תרופות

מנם רוב האנשים שמגיעים למרכז לטיפול בהרעלות כתוצאה מנטילת תרופות אלו הם מבוגרים, אך גם בילדים חשוב מאוד לשים לב למינונים ולרגישויות. בסך הכל, עשרות אלפי פניות מגיעות בשנה כתוצאה מהתרופה פארצטמול. הרכיב נמצא בתרופות כמו נובימול, דקסמול ואקמול אותן כולנו מכירים ואפילו משתמשים בהן על בסיס קבוע כשחום גופם של פעוטות וילדים עולה. גם תרופות המכילות רכיבים אנטיאלרגנים, עלולות להוביל להרעלות ולמצבים נוספים כמו הפסקות נשימה ולישנוניות. הסיבה העיקרית להרעלה בעקבות תרופות היא מינון יתר. מינון יתר יכול להוביל לסיכונים בריאותיים של ממש ולכן אין לעבור את המינון המומלץ. גם אנטיביוטיקה גורמת לא פעם להרעלה אצל אנשים עם רמת רגישות גבוהה לפניצילינים.

 

רכיבים מסוכנים נוספים שיכולים להוביל להרעלה בבית

כאמור חומרי הדברה עלולים להוביל להרעלה אבל לא רק. גם תכשירים קוסמטיים מסומים, צבעים לשיער, שאיפה של עשן וחומרים כמו גז גם כן יכולים לסכן. גם הכשות של נחשים, חרקים מסוגים שונים, עקרבים וכמובן מדוזות מסוכנות לא פחות, אך לרוב אין צורך במקרים אלה בפנייה למרכז הארצי להרעלות.

 

טיפים חשובים שכדאי להכיר בכדי למנוע הרעלה

  1. את התרופות וחומרי הניקוי שיש אצלכם בבית פשוט הרחיקו מהישג ידם של הילדים. שימו אותם במקום שבו הילדים לא יכולים להגיע כמו ארון גבוה ואפילו אם ניתן, עדיף לאבטח את הארון.
  2. על תעברו את המינון שהומלץ על גבי האריזה או על ידי הרופא.
  3. רכשו תרופות וחומרי ניקוי עם פקק שקשה לפתוח אותו.
  4. גם לגבי טבליות של כביסה וטבליות מדיח, עדיף להימנע משום שילדים יכולים לבלוע אותם.
  5. במקרים של תגובה אלרגית, כמו הקאות, גירודים, כאבי בטן, פריחה שהולכת ומתפשטת על הגוף, קוצר נשימה וכדומה, פנו מיד למיון.
  6. גם במקרה של כוויה או פגיעה בעיניים, יש לשטוף מהר עם מים ולפנות למיון.
  7. שאתם מנקים את הבית, הקפידו לפתוח את החלונות.
  8. בכל חשד להרעלה, ניתן מיד לצלצל למרכז הארצי להרעלות במספר טלפון: 0477719000.
  9. הימנעו מלאחסן תרופות או חומרי ניקיון בתוך כוסות או כלים שבהם אופסן מוצר אחר בעבר כמו בקבוק חלב ריק או שמפו.
WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן