מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

דקה לפני גיל 50: בדיקות תקופתיות לגברים

ניווט מהיר

בנוגע לבריאות האישית שלהם, גברים פחות אקטיביים בהשוואה לנשים, וזה למרות שבשנים האחרונות כן יש עליה במודעות לגבי החשיבות של ביצוע בדיקות רפואיות. למעשה, אחוז גבוה מהגברים בכלל לא ניגשים לבצע בדיקות או הולכים לרופא, אלא אם כן תסמין חריג מופיע כמו קוצר נשימה למשל. אז גם אם אתם מרגישים ממש ”אחלה“, בטוחים שאתם ”בריאים כמו שור“, יש כמה בדיקות תקופתיות לגברים לפני גיל 50 שחשוב לבצע.

 

הכירו את סרטן הערמונית

למעשה, מדובר באחד הגידולים הכי שכיחים בקרב גברים מעל גיל 45. ככל שהגיל עולה, השכיחות לחלות במחלה עולה ולכן חשוב לבצע את כל הבדיקות המראות נתונים ואינדיקציה לגבי גידול בערמונית כמו למשל בדיקה רקטלית, בדיקת psa, בדיקות גנטיות וביופסיה. לכל בדיקה יש את החשיבות שלה, אך כולן מסייעות לזהות ולאבחן את הסרטן באופן כזה או אחר.

 

סרטן המעי הגס – אפשר לגלות את זה בזמן

סוג סרטן נוסף הנחשב למאוד שכיח בקרב גברים הוא סרטן המעי הגס, בעיקר אצל גברים מעל גיל 50. מדובר במחלה ממאירה ומאוד מסוכנת והיא איננה מלווה בתסמינים בולטים. גילוי מוקדם הוא זה שמסייע להתמודד עם המחלה ולהחלים ממנה. הבדיקות אותן יש לבצע הן בדיקת דם סמוי ובדיקת קולונסקופיה אשר עוזרת לאבחן נגעים במעיים ומאפשרת לבצע ביופסיה ישירה. הבדיקה גם תורמת לגילוי פוליפים, דלקות וגידולים אחרים ממאירים.

 

סרטן העור

לרוב גידולים בעור נחשבים לשטחיים וניתן לזהות אותם די בקלות אבל רק בדיקת עור מקצועית יכולה לזהות ולאתר סרטן בעור.

 

רמות גבוהות של כולסטרול

כולסטרול גבוה, כלומר רמות גבוהות של LDL, יכולים לגרום להיווצרות של רוב בקירות העורקים. זה נקרא גם התקשות של העורקים או הסתיידות שלהם. ככל שהזמן עובר, עלול להיווצר מצב של חסימה מה שמגדיל את הסיכון לשבץ מוחי והתקף לב. לכן, החל גיל 35, מומלץ לבצע בדיקת כולסטרול.

לחץ דם גבוה

חשוב לבדוק לחץ דם לפחות פען בשנה. במידה והמספר הסיסטולי שהוא העליון בין 120-139 מ“מ או התחתון בין 80-89 מ“מ חשוב להמשיך ולבדוק את לחץ הדם שלכם בכל שנה. במידה והמספר העליון גדול מ-140 והתחתון גדול מ-90 חשוב להגיע לביקורת נוספת אצל הרופא.

 

סוכרת

גילוי מוקדם של מחלת הסוכרת מסייע באיזון רמות הסוכר בדם ומונע בעיות רבות כמו היווצרות מואצת של טרשת עורבים, מחלות לב, כלי דם, אימפוטנציה, מחלות בכליות ועוד. לכן, חשוב לבצע החל מגיל 45 בדיקת דם המסייעת לאתר רגישות לגלוקוז. את הבדיקה עושים אחרי צום.

מחלות עיניים

יש לא מעט מחלות עיניים שיכולות להוביל לפגיעה בעצבי הראייה ולהוביל לאובדן ראייה מוחלט. לפעמים ההדרדרות מתרחשת עוד לפני שמופיעים סימנים כאלה או אחרים. מאוד חשוב לבצע בדיקץ עיניים לשלילת גלאוקומה, כבר מגיל צעיר, בין שנה לשלוש שנים לכל היותר. מעל גיל 65, יש לבצע את הבדיקה פעמיים בשנה.

 

מעקב רפואי קבוע וביקור אצל רופא המשפחה לפחות פעם אחת בשנה מסייע למנוע בעיות רפואיות רבות, תורם לאיתור מוקדם של מחלות מסכנות חיים ולכן כל כך חשוב להיות מודעים ולבצע את כל בדיקות המעקב הנדרשות בזמן.

 

ועוד כמה טיפים לגוף ונפש בריאים

  • בצעו פעילות גופנית מתונה באופן קבוע, ההמלצה היא לבצע פעילות גופנית של 25-40 דקות בכל יום.
  • שמרו על תפריט תזונה בריא – העשירו את התפריט שלכם בירקות, פירות ודגים, הפחיתו בבשר ומוצרי חלב.
  • הקפידו לישון טוב בלילה. שנת לילה טובה תתרום לבריאותכם.
  • שמרו על רמות נמוכות של לחץ ומתח.
WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן