מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

באילו בעיות מטפל פסיכולוג ילדים?

ניווט מהיר

בתור הורים אנו עושים את הכל למען בריאותם של ילדינו הקטנים. כשמדובר בבעיה פיזית כלשהי אנו מייד מזהים את התסמינים ופונים לרופא הילדים לטיפול. אך מה לגבי בעיות פסיכולוגיות למיניהן שמתחילות להיות מורגשות אצל הילד? (רגשיות, התפתחותיות, התנהגותיות וכו') הורים רבים מידי מוצאים את עצמם חסרי אונים במצבים שכאלה או שפשוט מעדיפים להתעלם מתוך מחשבה שמדובר בתקופה שתחלוף מאליה. בשורות הקרובות תבינו מדוע חשוב לפנות אל פסיכולוג ילדים כאשר מרגישים שמשהו אינו כשורה, באילו בעיות הוא יכול לטפל וכיצד.

מתי מומלץ לפנות אל פסיכולוג ילדים?

ראשית כל, חשוב להדגיש כי אין שום בושה בפנייה לייעוץ, אבחון וטיפול פסיכולוגי עבור הילד שלכם כאשר הוא מפגין קשיים נפשיים. אין מדובר בכישלון שלכם בתור הורים ובכל מקרה הפגישות ותוכנן חסויים לחלוטין. ניתן לקבל את השירותים הללו באופן פרטי, עם או ללא סבסוד קופות החולים, ואסור לכם בשום אופן להזניח את המצב. ניתן לחלק את הסיבות לפנייה לפסיכולוג ילדים לשתיים:

  • הופעת תסמינים גופניים – מצבים נפשיים ורגשיים שונים עלולים להתבטא בצורה גופנית אצל הילד. למשל, הרטבת לילה, תלונות על תחושות חולי ללא סיבה (כאבי ראש, כאבי בטן), הזעת יתר במצבים חברתיים, קשיי שינה ועוד. כאשר אין בסיס רפואי לתסמינים אלו והם נשללים, כדאי מאוד ליצור קשר עם פסיכולוג ילדים.
  • בעיות רגשיות וחברתיות – התבודדות חברתית, עצבנות, חרדה, פרפקציוניזם מוגזם, אלימות, התפרצויות זעם, דיכאון ושאר תסמינים רגשיים – כל אלו בהחלט עשויים להצביע על בעיות נפשיות שיש לטפל בהן בזמן.

 

עוד בעיות שפסיכולוג ילדים מקצועי מוסמך לטפל הן למשל בעיות בביטחון והדימוי העצמיים, הפרעות אכילה, בעיות הקשורות לפגיעה מינית או גופנית שהילד עבר, בעיות הקשורות לילדים על הקשת האוטיסטית ועוד. בנוסף מומלץ מאוד לפנות אל פסיכולוג לא רק בבעיות קיצוניות כפי שתוארו לעיל, אלא גם במקרי הביניים בהם מעוניינים להעניק לילד כלים להתמודד עם כישלונות או אתגרים שונים, למשל, בספורט, בתוכניות מצויינים וכו'.

נורות אדומות שיש לשים לב אליהן

כל ילד עלול לגלות לעיתים התנהגות שאינה אופיינית לו. אך כיצד אתם בתור הורים תדעו לשים את האצבע על מה נחשב "נורמלי" לגילו של הילד ומתי בעצם קיימת בעיה שיש לטפל בה? באופן כללי, צריכה להידלק אצלכם נורה אדומה כאשר מתקיימים התרחישים הבאים:

  • הילד מתחיל לבודד את עצמו חברתית או שהחברה מנסה להתרחק מהילד (בשל התנהגויות מסוימות).
  • ההתנהגות הבעייתית של הילד אינה פרופורציונלית לסיבות להופעתה והיא נמשכת זמן רב מידי גם לאחר סיום הקונפליקט. למשל, התפרצות זעם שאינה חולפת גם לאחר שהטריגר שגרם להופעתה כבר נעלם או נפתר.
  • התופעות הינן פרוגרסיביות, כלומר, מחמירות עם הזמן.

 

בשורה התחתונה – יש לפנות אל דמות מקצועית דוגמת פסיכולוג ילדים בכל מקרה בו התנהגות הילד גורמת לפגיעה בו מבחינה חברתית, למשל כשיש צורך בסוג של טיפול בחרדה חברתית למשל, פגיעה אישית, הישגית, ומחבלת בקיום חיים תקינים בבית ובמסגרות השונות.

 

פסיכולוג ילדים מומלץ – דגשי הבחירה החשובים

אם אתם מעוניינים לפנות אל פסיכולוג ילדים מוסמך, ישנם מספר דגשים שבאמצעותם תזהו איש מקצוע מעולה שבאמת כדאי לשכור את שירותיו. הדבר החשוב ביותר הוא כזה שמקבל את הילדים בקליניקה מזמינה שבאמת תגרום להם להרגיש בנוח ולשתף פעולה. כמובן שגם הניסיון של הפסיכולוג והיכולת שלו לתקשר עם ילדים ולדבר אליהם בגובה העיניים הם קריטריונים חשובים ביותר. מעבר לזאת, פסיכולוג ילדים מומלץ בגבעתיים הוא כזה שגם מתמחה בהדרכת הורים. מדוע? מאחר וברוב המקרים הטיפול אינו מתמקד אך ורק בילד אלא גם בהורים שכן הם עשויים להיות שותפים להתנהגויות הלא רצויות של הילד והתפתחות בעיות רגשיות ונפשיות נוספות.  הדרכת הורים מקצועית הוכחה ככזאת שעוזרת במידה משמעותית להצלחת הטיפול תוך כדי הקניית הכלים המתאימים להורים כיצד להתנהג ולפעול.

 

פסיכולוג ילדים מקצועי יכול להסתפק בשיחות הפרטיות עם הילד והדרכת ההורים אך גם יכול להסתייע במבחני אבחון שונים וטיפולים רגשיים שמתבצעים על ידי אנשי מקצוע שהוסמכו לכך, שאינם דווקא פסיכולוגים. בקליניקה מקצועית יועסקו כל אנשי המקצוע הרלוונטיים עם התמחות בילדים, כך שתקבלו את כל קשת השירותים במקום אחד מבלי שתצטרכו לטרטר את הילד ולגרום לו לקשיים נוספים.

 

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן