מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

וירולוגיה והקשר לקרחונים שנמסים

ניווט מהיר

ההתחממות הגלובאלית הינה נושא שמטריד את רוב ממשלות העולם. עד כה היה נדמה כי ההשלכה של התיעוש המואץ, התחממות מי הים והנמסות הקרחונים הגדולים שבקטבים קשורה אך ורק לשינויים אקלימיים, דייג והחיים על קו החוף, אך כעת מסתבר שמדובר בהרבה יותר מכך. למעשה, ישנה סברה שהמגיפה הגדולה הבאה לא תנבע עקב חשיפה לעטלפים, חזירים או פרות נגועות כי אם אלא בשל וירוסים בני עשרות אלפי שנה שקשורים לקרחונים שנמסים. רוצים לדעת יותר וכיצד ויורולוגיה קשורה לעניין? הישארו עימנו.

 

וירוסים רדומים שקופאים בקרח

בסרט הידוע "פארק היורה" משנת 1993 אחת הסצנות מתארת כיצד הצליחו להנדס דינוזאורים וזאת על ידי מציאת יתושה ששאבה דם מדינוזאור ומיד אחר כך התגבשה בתוך שרף של עץ ונשמרה במצבה לאורך מיליוני שנים. כיצד זה קשור לנושא שלפנינו? ובכן, לאורך ההיסטוריה התרחשו בעולם מגיפות רבות כאשר חלק מהווירוסים נעלמו מחיינו ועל אחרים אפילו לא שמענו, מאחר והם עתיקי יומין, עוד הרבה לפני התפתחות התרבות האנושית. וירוסים אלו עשויים לשכון במקומות קרים ביותר, עמוק בתוך קרחונים, בשכבות שנמצאות עשרות ואף מאות מטרים מתחת למעטה קרח, רדומים ומחכים ליום פקודה. 

יום זה יגיע אם וכאשר הקרחונים ימשיכו להפוך למים ובמפגש הנכון בין הווירוס לבעל חיים כלשהו, ייתכן והם יחזרו לפעולה מלאה. היתושה בסרט של שפילברג לא חזרה לחיים, אך המטען הגנטי שלה שרד את נזקי הזמן, בדיוק כפי החשש שהמטען הגנטי של הווירוסים ישרוד בזכות קיפאון הקרחונים ויאיים על בריאות הציביליזציה.

וירולוגיה

אז כיצד וירולוגיה קשורה לעניין?

מדענים שחקרו קרחון עתיק באזור טיבט גילו בדגימות שנלקחו מעומק הקרח שרידי וירוס קדמון בן למעלה מ- 15,000 שנים. בדיקה וירולוגית בריצוף ה- DNA שנמצא גילתה כי וירוס זה אינו ידוע לאדם עד כה וכי מדובר בזן חדש. טוב, למעשה, זן ישן, מאוד ישן. המדענים המשיכו לחפור ולקחת דגימות נוספות ומצאו עוד 28 וירוסים שלא היו ידועים למדע. מה יקרה כאשר יגיע היום ווירוס שכזה, שייתכן שיהיה אלים ביותר, יתעורר משנת החורף הארוכה שלו? ייתכן שהקורונה היא המקרה הקל יותר ובעתיד נצטרך להתמודד עם וירוס קדמון, קטלני בהרבה. למידע נוסף לחץ כאן.

 

אבל – אפשר קצת להירגע!

טוב, אז אחרי שחזינו את האפוקליפסה ברצוננו להעביר מסר מעט מרגיע. ככל הנראה אכן רדומים שפע של וירוסים שייתכן שגרמו ללא מעט צרות בעברם ופשוט קפאו בעידן הקרח ומאז נעלמו עקבותיהם. נכון שהם בהחלט יכולים לחזור ולגרום למגיפות גדולות שעימן עולם הרפואה יתקשה להתמודד. אלא שעדיין הדרך לשם רחוקה מאוד. גם במצב בו מתרחשת התחממות גלובאלית והקרחונים הגדולים נמסים בקצב מהיר יותר, הרי שיחלוף זמן רב מאוד, בעתיד שלא נראה לעין, עד שהווירוסים הללו יראו אור יום בשל שכבות הקרח האדירות שיש מעליהם. 

בנוסף, למרות שמחקר משנת 2014 הראה כי ניתן "להחיות" בחזרה וירוס אלים מסוג Giant Virus ולהחזיר אותו לתפקוד מלא לאחר הקפאה, הרי שהדבר בוצע בתנאי מעבדה ולאחר אינספור ניסיונות. בטבע הדבר נדיר וספק אם יתרחש. על כל זאת ועוד, יש לזכור כי וירוסים הם אינם יצורים חיים וזקוקים לגוף כלשהו על מנת להתרבות. ייתכן כי אותם וירוסים אלימים השפיעו ופגעו בבעלי חיים קדומים, אך לא אלו שחיים על פני כדור הארץ בימינו. 

 

יש גם היבט חיובי

ולסיום, הבה נסתכל על העניין מהזווית החיובית – ייתכן כי חלק מהווירוסים הרדומים הללו נושאים בתוכם מטען גנטי שבו ניתן יהיה להשתמש לטובת הרפואה והמדע והם לא יפגעו בנו. נותר לנו להמשיך ללמוד, לאסוף דגימות וכמובן ולחקור אותם כמה שיותר במסגרת מחקרי וירולוגיה, לעשות ככל שניתן על מנת למנוע את ההתחממות הגלובאלית שגורמת לעוד הרבה מאוד נזקים, מעבר לסיכוי להתעוררותם של וירוסים מתרדמתם. עכשיו, בואו נשמור על השקט, שלא יתעוררו!

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן