מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

תסמונת טורט – הגורמים להופעתה וסוגי טיפולים

ניווט מהיר

תסמונת טורט וטיקים באופן כללי הם דבר די נפוץ. מדובר בהפרעה המגיעה בגיל חמש או שש אצל ילדים ועיקרה היא טיקים אצל ילדים – תנועות לא רצוניות שחוזרות על עצמן בקצב לא קבוע ומשתנות מתקופה לתקופה בצורה שלהן. כלומר, בכל פעם התנועה מופיעה באזור אחר בגוף. בשביל שניתן יהיה להגדיר את התופעה כתסמונת טורט, צריך שיופיע גם טיק קולי.

מה גורם להופעה של תסמונת טורט?

כמו רוב הבעיות הרפואיות לא תמיד יש מחולל או גורם אחד יחיד ולכן מדובר במכלול של גורמים. יש גורמים סביבתיים שמובילים לתופעה, יש גורמים גנטיים אולי גם גורמים אימונולוגיים. במשפחות של ילד הסובל מתסמונת טורט, לרוב עוד מישהו במשפחה סובל מטיקים או מהפרעה אובססיבית קומפלוסיבית או מהפרעת קשב וריכוז. כלומר, יש מרכיב תורשתי מהותי.

טיק קולי וסוגי טיקים

זה יכול להיות ציוץ, המהום או קול מסוים אחר מהגרון. החדשות המשמחות הן שלרוב עד העשור השני יש שיפור מאוד ניכר אצל רוב הילדים. יש טיקים מורכבים שמשלבים כמה תנועות וכמה אזורים ולפעמים גם טיק קולי ולעתים מדובר בטיקים יותר פשוטים, כלומר כל טיק יופיע בנפרד. אצל כל ילד זה משתנה גם בהיבט של התזמון וגם בהיבט של האזורים. לרוב הטיקים יופיעו קודם בגוף והקוליים יגיעו מאוחר יותר. כשהטיקים הופכים מורכבים, אינטנסיבים וקל מאוד לשים לב לזה, אז הסיכוי לתסמונת טורט עולה. יש גם הפרעות נלוות שקובעות את רמת החומרה של התסמונת.

איך מטפלים?

לרוב הטיפול בתסמונת הוא טיפול משולב. כלומר טיפול תרופתי של תרופות מסוג חוסמי אלפא יחד עם טיפול התנהגותי פסיכותרפי. בשנים האחרונות פותחו טיפולים נוספים כמו גירוי מוחי עמוק הנקרא DBS. כמובן ניתן לשלב כל טיפול כזה עם טיפול אלטרנטיבי, כגון טיפול בפרחי באך לילדים , צמחי מרפא, רפואה טבעית ועוד.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן