מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

3 סימנים מובילים למחלות לב – כדאי לדעת

ניווט מהיר

הלב הוא איבר מיוחד במינו. זהו אוסף שרירים, אשר פועל ללא הפסקה, במשך שנים. כל עוד הוא עובד כהלכה, נוטים לא להקדיש לו תשומת לב מיוחדת. אך בינתיים, הוא עלול להיות מושפע לרעה מאורח חיינו, כולל עישון, משקל יתר וחוסר פעילות גופנית. גורמים אלה ואחרים, אף עשויים להוביל למחלת לב. אבל כיצד תדעו על כך, מבלי להגיע למצב קריטי דוגמת אוטם שריר הלב ("התקף לב")? קבלו 3 סימנים מובילים למחלות לב.

 

שני סוגים ושלושה סימנים

מחלות לב הן בין הסוגים העיקריים של מחלות, אשר עלולות לסכן חיים. מקובל לחלק את המקור למחלות אלה, באופן כללי לשניים: מומים שאיתם נולדים או מחלות אשר מתהוות לאורך החיים. במילים אחרות, מחלות "נרכשות". שני אלה עשויים לשבש את פעילות הלב התקינה, באופן שילך ויחמיר. מחד, היכולת לטפל בכך השתפרה מאוד לאורך השנים. כך גם היכולת לטפל במקרי חירום של הלב. אך מאידך, אין ספק שזה הוא נושא קריטי מבחינה בריאותית, אשר עלול גם לפגוע בתפקוד היומי ואפילו להיות קטלני. לכן, חיוני לטפל בכך. אך לפני כן, כיצד יודעים בכלל שיש מחלת לב? אלה 3 סימנים מובילים למחלות לב, בולטים במיוחד:

 

קוצר נשימה

סימפטומים מדויקים של מחלות לב שונות, הם אמנם שונים לפי סוג המחלה. עם זאת, אחת התופעות הבולטות ביותר בהקשר זה, היא תופעת קוצר הנשימה. תופעה זו, תיגרם אפילו בעקבות מאמץ קל. מחד, קוצר נשימה עשוי בקלות להיות מיוחס לכושר גופני נמוך או לגיל. לכן, עלולים להתעלם ממנו. מאידך, זה סימן בולט לשיבושים בלב, אשר חוזר בסוגים רבים של מחלות לב. היבט נוסף, הוא שאנשים מכירים את האופן בו הגוף שלהם מגיב. לכן, מי שמודע לתגובות הגוף שלו לסוגי מאמץ שונים, עשוי להיות ער לכך שמתרחש דבר מה יוצא דופן. שרמת העייפות גבוהה מהסביר עבורו אישית. למשל, מי שרגיל לעלות במדרגות הבית במשך שנים ובקלות, אך מרגיש קוצר נשימה מפתיע, תוך כדי פעילות זו.

 

כאב בחזה

תחושת כאב בחזה, היא סימן מובהק לכך שמשהו לא תקין. הדבר בולט למשל במחלת הלב שמכונה אנגינה פקטוריס, אך לא רק בה. לא תמיד התחושה היא בבירור מה שניתן להגדיר ככאב. לכן כדאי פשוט לקחת בחשבון, שאם ישנה תחושה לא נוחה וקבועה באזור הלב, הדבר מחייב בירור.

נפיחות

בשונה מהסימפטומים הקודמים שהזכרנו, יש עוד אחד נוסף, שלא יעלה בדעתכם אולי שהוא קשור בכלל ללב. למעשה, זו היא עוד סיבה טובה להכיר אותו. מדובר על נפיחות. במצבים שונים של מחלות לב, עשויה להופיע נפיחות בידיים, ברגליים, בבטן ואפילו מסביב לעיניים.

 

כיצד מאבחנים מחלות לב

מודעות לסימפטומים עשויה לעודד אתכם להגיע לרופא וזה כמובן חשוב. אך זו רק תחילת הדרך. כעת יהיה צורך לאבחן בצורה שיטתית ומדויקת יותר. יש מגוון סימפטומים נוספים, אשר עשויים להילקח בחשבון – עייפות, שינוי בקצב הלב, סחרחורות, התעלפות ועוד. כמובן, הבירור הרפואי של המצב, לא יסתמך רק על דיווח החולה על סימפטומים. אלא הוא ייעזר גם בבדיקות מתקדמות שונות של הלב. אלה עשויות לכלול

Computed Tomography (CT או טומוגרפיה ממוחשבת) של הלב – בדיקה שמכונה גם צנתור וירטואלי והיא עושה שימוש ברצף צילומים, מבוססי קרינה מייננת.

מיפוי לב – בדיקה אשר מבוססת על הזרקת רדיואיזוטופים.

אקו לב – אולטרסאונד של הלב, עושה שימוש בגלי קול בכדי לדמות את מצב הלב, כולל כיוון ועוצמת זרימת הדם.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן