מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

תנועות בלתי רצוניות – איך להתייחס ואיך לטפל?

ניווט מהיר

תנועות בלתי רצוניות מוכרים יותר בשם אחר מוכר שלהם, ואנחנו כמובן מדברים על טיקים. טיקים, הם למעשה תנועות חוזרות ובלתי רצוניות של קבוצות שונות של שרירים בגוף האדם. אותן התנועות, חוזרות על אופן הפעולה שלהם פעמים רבות, ללא כל שליטה בכך, וללא שום קשר לסיטואציה. בניגוד למה שלבטח תחשבו – תנועות בלתי רצוניות הן הרבה יותר פופולאריות משחשבתם, ולא מעט אנשים סובלים מתנועות בלתי רצוניות איתם הם מתמודדים ביום יום שלהם. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע נוסף על טיקים – על הסימפטומים השונים של הטיקים, הגורמים השונים להופעה שלהם, ומה היא הדרך הטובה ביותר לטפל.

אילו סוגים של טיקים קיימים?

כאשר מדובר על טיקים, אזי שנהוג לחלק את הטיקים לשתי קבוצות עיקריות, אשר נבדלות אחת מהשנייה – טיקים תנועתיים, וטיקים קוליים. כשמם הם, טיקים תנועתיים מתייחסים לתנועות ועיוותים בלתי רצויים, לעומת טיקים קוליים, אשר מתייחסים להשמעה בלתי רצויה של צלילים, קולות, וחזרה על מילים. יש אנשים שיחוו טיקים בתור חוויה חד פעמית, או חוויה שמתקיימת לאורך תקופה קצרה, כלומר מהר ככל שהטיקים מופיעים, כך הם גם יעלמו. תופעה זו קיימת הרבה פעמים אצל ילדים, למשל טיקים בעיניים ואז היא חולפת מעצמה, בלי שנעשה שום דבר ובלי שנטפל בכך. הרבה פעמים הילדים בכלל לא מודעים לטיקים שמופיעים להם ובהמשך נסביר איך מומלץ לנהוג במקרה כזה.

 

תנועות בלתי רצוניות

 

מה הם הגורמים השונים להופעה של טיקים?

תנועות בלתי רצוניות, נחשבות עד היום למעין סוגיה לא פתורה בעולם הרפואי. רופאים וחוקרים רבים נמצאים בוויכוח תמידי על מה הם הסיבות השונות להופעה של טיקים. אולם, אלו הם הגורמים השונים שעשויים על פי כל המחקר הרפואי לגרום להופעה של טיקים:

  • נטילת תרופות
  • גורמים תורשתיים
  • לחץ מוגבר
  • שימוש בסמים
  • מחלות שונות

 

כיצד נהוג לטפל באנשים שסובלים מטיקים כיום

למעשה, לא כל המקרים של טיקים מצריכים טיפול רפואי, אלא מדובר על סוגיה שתלויה בחומרת הטיקים, וכיוצא בזאת. בנוסף, לא מעט אנשים מצליחים לחיות לצד הטיקים בשלום, ועל כן הם לא זקוקים לטיפול רפואי רציני בטיקים. כמו שהזכרנו לעיל, לעתים, בעיקר שמדובר בילדים קטנים, הם בכלל לא מודעים להופעה של הטיקים. במקרה כזה, מומלץ שלא להעיר את תשומת ליבו של הילד, מומלץ שלא להעיר לו על כך או לנסות לתקן עבורו את המצב. חשוב לחכות ולראות האם התופעה מחמירה, האם היא חולפת מעצמה, ורק שאתם בטוחים שמדובר במשהו ארוך טווח ומורכב, ניתן לגשת לרופא ולטפל בנושא. לא כל הופעה של טיקים היא מחלה או בעיה מורכבת, ולכן כדאי להפחית את רמות הלחץ, לנשום ולראות מה עושים בצורה מבוקרת ואחראית.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן