מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

מהם כאבי גדילה ואיך מתנהלים אל מול זה?

ניווט מהיר

בתור הורים לילדים קטנים, אחד הדברים שהכי קשה לנו איתם זה שהילד שלנו סובל, בטח במצבים בהם הוא חסר אונים ואין אנו יכולים לעזור לו במידה רבה עד לכדי שהכאב יעלם. בין עשרה ועד עשרים אחוזים מהילדים יחוו בשלב מסוים בחייהם כאבי גדילה. למעשה, מדובר בילדים בגילאים 3-14. התסמינים של כאבי גדילה מאופיינים בהתעוררויות חוזרות ונישנות באמצע הלילה, ובבוקר, הכל נראה כרגיל, כאילו הלילה עבר בצורה רגועה למדי. חשוב להבין כי מדובר בתסמונת שאיננה מסוכנת והיא מתרחשת בתקופה שבה תהליך וקצב ההתפתחות והגדילה של הילד לא נמצאים בהאצה. מנתונים מחקריים עולה כי קיים קשר ישיר בין ילדים שחווים ומרגישים את הכאבים הללו, לבין סף הכאב הנמוך שלהם.

 

איך משויים בין כאבי גדילה לבעיות אחרות

אם הילד שלכם חווה כאב שאתם לא בטוחים ולא יודעים מהו, מומלץ מפנות לרופא מתחום של ראומטולוגיה ילדים, שיוכל לחקור את הנושא לעומק ולשלול מחלות מסכנות חיים. לא משנה מאיזה כאב הילד שלכם סובל, הדבר האחרון שכדאי לעשות זה להזניח את הבעיה. מסתבר שמחקרים מראים כי ילדים הסובלים מכאבי גדילה, בעלי עצמות חלשות יותר אבל אין שום קשר בין אותם הכאבים לבין תהליך הגדילה וההתפתחות של הילד.

 

תסמינים המאפיינים כאבי גדילה

  • אזורי הכאב מאופיינים ברגליים, בירכיים, מאחורי השוק ומאחורי הברכיים.
  • במקרים רבים הכאבים מורגשים דווקא לאורכן של העצמות ולא באזור המפרקים.
  • בכל פעם, הכאב יופיע בצד אחר של הגוף.
  • לעתים הכאבים מופיעים אחרי שהילד רץ או עשה פעילות גופנית מואצת אחרת.
  • ברוב המקרים הכאבים מופיעים בלילה ולעתים אף מעירים את הילד מהשינה בה הוא שרוי.

 

במידה וקיימים נפיחות או אדמומיות במפרקים, במידה והכאבים מופיעים בצד אחד בכל פעם, בבקרים ולא בערבים, הסיכוי שמדובר בכאבי גדילה דווקא קטן יותר.

 

 

איך ניתן לאבחן?

רופא מומחה יאבחן כאבי גדילה באופן שבו הוא שולל בעיות ומחלות אחרות, זאת על ידי ביצוע בדיקות דם, צילומי רנטגן.

 

מה אפשר לעשות כדי להקל על הילד שלנו?

במידה והכאבים חמורים והילד לא מסוגל לשאת אותם, נהוג לתת משככי כאבים במימון המומלץ על ידי הרופא. אם מדובר במצבים בהם הילד מתעורר במשך כמה לילות ברציפות, יש להתייעץ עם רוקח או רופא לגבי מתן טיפול מתאים. בנוסף, קיים קשר בין גמישות יתר לבין כאבי גדילה ואז נהוג לשלב טיפולי פיזיותרפיה כדי לחזק את השרירים. גם עיסוי וחימום של האזור הכואב יכול לעזור.

 

בנוסף, כאשר מופיע התקף של כאב נסו לספר לילד שלכם סיפור, להציג בפניו הצגה עם בובות, להצחיק אותו או להסיח את דעתו בדרך אחרת מהכאב. מומלץ לא לשלב מזונות מתוקים בזמן הכאב, אז יש סיכוי גבוה לפיתוח של אכילה רגשית.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן