מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

מה הוא דום לב ומה גורם לו?

ניווט מהיר

אדום לב, היא סיטואציה רפואית אשר מתארת את המצב הבא – הפסקה מוחלטת של פעילות הלב. עד היום, התופעה נחשבת לאחת מהתופעות הרפואיות המוכרות ביותר, זאת כאשר מספר רב של אנשים מידי שנה חווים דום לב בעולם כולו. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע על הנושא, מידע שינסה לספק לכם את התשובות לשאלות הבאות – מה זה בכלל, מה הן הסיבות ההגיוניות להופעה שלו, האם ניתן לטפל באדם שלקה בו, ועוד שאלות כיוצא בזאת.

בתור התחלה – מה זה דום לב?

דום לב, הוא מושג רפואי אשר מתאר קטיעה מוחלטת של הפעילות הסדירה והתקינה של לב האדם. הדם, הוא האיבר החשוב ביותר בגוף, האיבר שמספק דם לכל חלקי הגוף השונים. ברגע שהלב מפסיק לפעול, באותו הרגע הספקת הדם למוחו של אותו האדם נקטעת גם כן. במידה שאדם חוטף התקף לב, והוא אינו מקבל טיפול מידי בטווח של שלוש אדם חמש דקות, מוחו של אותו האדם יחטוף נזק בלתי הפיך. כיום, מספר טכנולוגיות שיכולות להעיד על הסיכוי למעבר של דום לב קיימות, זאת לדוגמת צנתור וירטואלי.

מה הן הסיבות השונות להופעה של דום לב?

למעשה, אדם לא יכול לחטוף דום לב ללא כל סיבה שגרמה לכך. כיום, ידועים מספר סיבות שונות להופעה של דום לב אצל אנשים, זאת לדוגמת מעבר של התקף לב, נטילה של תרופות מסוימת, מחלות של שרירי הלב, וכיוצא בזאת. גם מחסור בויטמינים ומינרלים מסוימים כמו מחסור במגנזיום למשל, יכול להוביל להיווצרות של דום לב.

 

כיצד ניתן לטפל במקרים אלו?

טיפול במקרה כזה הוא אינו פשוט. למעשה, אדם צריך לקבל טיפול בטווח המיידי כדי שהנזק שייגרם לו כתוצאה ממעבר התקף הלב לא יהיה מסכן חיים. כדי להבין אם אכן האדם עבר אירוע לב, עושים בדיקה שנקראית אק“ג. כך בעצם ניתן יהיה להבין האם הפעילות בקו ישר ואין פעילות חשמלית בשריר, או שהתקיים פרפור חדרים. לרוב מדובר באירוע פתאומי, לא משהו שאנחנו צופים אותו מראש ולכן במצבים כאלה, הרבה פעמים אין זמן לגשת לבית החולים ויש להתחיל באופן מיידי בעיסוי לב.

איך נמנעים מאירוע לב?

כדי להימנע מאירוע לב, יהיה עלינו לשמור על בריאות הלב שלנו. אם ידוע לכם שאחד מבני המשפחה או יותר ברמת קרבה ראשונה חולה לב או סובל מבעיות הקשורות ללב, כדאי להקפיד להיבדק ולגשת לקרדיולוג מומחה שיאבחן אתכם ויהיה אחריכם במעקב, כולל ביצוע כל הבדיקות הרלוונטיות. בנוסף, חשוב מאוד לשמור על אורח חיים בריא ומאוזן ככל הניתן כמו למשל אכילה מאוזנת ונכונה, הימנעות מאוכל מתועש ושומני, הימנעות מעישון, שמירה על שינה מטיבה וחיים רגועים ונטולי סטרס ככל הניתן.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן