מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

ספרים בשירות הטיפול- האם טיפול בקריאה עובד?

ניווט מהיר

עולם הטיפול הרגשי הוא עולם מגוון ומפותח ובעזרתו אפשר להבין לעומק את נפשו של אדם. טיפולים אלה מתאימים הן לילדים והן לאנשים בוגרים ובעזרת שימוש בפעולה שהמטופל אוהב ומתחבר אליה – קל יותר להביא אותו לכדי שיתוף פעולה, פתיחת הלב שלו וחשיפה של פרטים או אירועים שצריך שיספר אודותם באופן ברור ומפורש. עבור מטופלים שאוהבים לקרוא ספרים, שבקיאים בסיפורים שונים ובדמויות מוכרות – טיפולים שמבוססים על קריאה יכולים להתברר כיעילים ומועילים מאד. בעזרת שיח מודולרי שהולך ונבנה אודות ספר מסוים או אודות סגנון מסוים של ספרים וכתיבה – אפשר לחשוף את הנפש והרגש של המטופל, לסייע לו להבין דברים טוב יותר וכמובן להציע דרכי טיפול שיתאימו לו ותהיינה הכי נכונות עבורו. השלב הקריטי לפני שיתחיל התהליך טיפול בקריאה הוא בחירה של הספר או הז'אנר הספרותי הנכון והמתאים.

 

בחירה של ספר לצורך טיפול בקריאה

כאמור, המטרה של הטיפול היא לגרום לאדם המטופל לחשוף נושאים או אירועים שקשה לו לבטא במילים. לשם כך האווירה צריכה להיות ידידותית ונעימה וכמובן שהשיחה צריכה להיות חיובית. ישנם מטופלים שאוהבים את סיפורי המקרא ומתחברים אליהם. עבורם אפשר לבחור את ספרו של הסופר אורי אלטר אומנות הסיפור במקרא.

בתהליך הקריאה יש הרבה מה לומר ואיך לנתח את הפרקים וכך, אט אט, לגייס לשיתוף פעולה את המטופל. אם מדובר בילד אפשר וכדאי לבחור את אחד מהספרים מסדרה שהוא אוהב ונהנה ממנה – ספר שמבוסס על דמות מוכרת או סרט, ספרי הרפתקאות או מדע בדיוני. כל אחד בתורו יתאים לטיפוסים אחרים של מטופלים ובעזרתם אפשר יהיה להציע לכל מטופל את דרך הסיוע שתהיה הכי מתאימה עבורו. כך ניתן לטפל בילדים החווים חוסר ביטחון עצמי למשל, כעסים, תסכול, ביישנות ועוד.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן