מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

אסטמה של העור

ניווט מהיר

כ-15 אחוז מהילדים בישראל סובלים ממחלה המכונה אטופיק דרמיטיטיס, או בעברית פשוטה אסטמה של העור. מדובר במחלה אשר גורמת לסבל רב ופוגעת באיכות החיים של אותם הילדים. למעשה, מדובר במחלה גנטית והיא באה לידי ביטוי בהופעה של אקזמה, כלומר סוג של דלקת עור המלווה בגירודים וביובש קיצוני של העור. מדובר במחלה טורדנית ורמת השכיחות שלה, מאוד עלתה בשנים האחרונות.

 

מדוע עלתה השכיחות של המחלה בשנים האחרונות?

הנושא עדיין נבדק ואין ממצאים חד משמעיים שיכולים להסביר מדוע, אך ההשערות קשורות לכך שהגורם המרכזי לעלייה בתחלואה הוא סביבתי. תוכלו לרכוש המון ידע דרך האתר של העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס. למשל, רואים את העלייה במדינות המעבר ואם משווים את הנתונים שהצגנו בתחילת הכתבה, מגלים כי בהשוואה לאנגליה ומדינות סקנדינביה, האחוזים נמוכים יותר. כלומר שם, הדיווח עומד על 25 אחוז מכלל הילדים. כלומר, אם מתייחסים למחקרים של השנים האחרונות מגלים כי תהליכי תיעוש, החיים Out Door המאפיינים כל כך את החברה המודרנית, הלחצים והסטרס לצד סביבה היגיינית יתר על המידה, נטולת חיידקים וגם היא איננה מומלצת, כל אלה יכולים להוביל להיווצרות אסטמה של העור.

מאפייני המחלה

בשונה ממחלות עור רבות, לא קשה לאבחן אסטמה של העור. כאמור, היא מתבטאת בעיקר ביובש של העור וגרד. 90 אחוז מהחולים במחלה הזו, הם ילדים. החדשות הטובות הן, שבשלב מסוים המחלה עוברת. בדרך כלל המחלה מופיעה כחלק מקבוצה של מחלות הנקראות מחלות אטופיות. אסטמה, נזלת אלרגית, דמע אלרגית, רגישות למזון ותרופות וכדומה. לא כל ילד שסובל מאסטמה של העור, יפתח גם את התסמינים האלרגניים האחרים, אך לעתים זה כן מגיע ביחד. חשוב לציין, כי בניגוד לפסוריאזיס למשל, המחלה מופיעה בהתקפים וההתקף החריף יותר הוא למעשה אחד הדברים שהרופאים מנסים ללמד הורים וילדים כיצד להתנהל מולו בצורה המיטיבה.

 

מדוע המחלה מופיעה בהתקפים?

משום שמתקיימים בה שני תנאים. אצל מרבית הילדים יש את התנאי הגנטי, ואת התנאי השני שהוא קשור לגורמים הסביבתיים. כלומר, לא תמיד אפשר לזהות את הגורמים בבדיקות אלרגיה. ברגע שהחולה בה במגע עם גורמים אלרגניים בלתי ספציפיים, אותם לא ניתן לזהות, הוא מתחיל לפתח התקף. שוב, ההתקף בא לידי ביטוי בפריחה רצינית ובגרד רציני של העור.

איך מטפלים?

אחד הקשיים של המחלה הזו הוא הקושי לטפל בו. כלומר, קל מאוד לאבחן אותה, לזהות אותה, אבל קשה לטפל בה. מדוע? משום שהרבה פעמים אנחנו יודעים איך לטפל בעור אבל אנחנו לא יודעים איך לטפל בסביבה. הרי כבר אמרנו שהסביבה היא הגורם העיקרי להיווצרות המחלה וכאן החשיבות לטפל בשני המצבים. גם בילד וגם בסביבה. איך מטפלים בסביבה? לדוגמא, אם אנחנו יודעים שהזעת יתר היא גורם מרכזי להיווצרות של התקף, חשוב להקפיד שהילד שלנו יישן בסביבה שהיא מאווררת, ממוזגת ולא יזיע במהלך הלילה. יש אפילו מקרים בהם מזגן מהווה סוג של מכשיר רפואי עבור אותם ילדים, ממש כמו משאף או מכשיר אינהלציה עבור ילדים אסמטיים. לכן, לפעמים לפני שאנחנו רוכשים משחות יקרות ופונים לתרופות המכילות סטרואידים, אנחנו צריכים לטפל בסביבה שלנו ואולי לחפש פתרונות מתחום של רפואה טבעית לפני שמתחילים טיפול בתרופות.

 

ביגוד מתאים וטיפול בקרדית האבק

עבור ילדים הסובלים מאסטמה של העור, מומלץ לרכוש אך ורק בגדים מבדים טבעיים כמו משי, כותנה, פשתן וכדומה. בנוסף, מומלץ לטפל בעוד גורם סביבתי מובהק המוביל להתקפי אסטמה של העור אצל ילדים והוא קרדית האבק. ברגע שנצליח לטפל בסביבה באופן מיטבי, הסיכוי להיווצרות ההתקפים, ירד משמעותית.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן