מטפלים ורופאים בישראל

בלוג שעוזר להבריא

תקיפה מינית – המדריך המלא להתמודדות

ניווט מהיר

תקיפה מינית היא חוויה קשה וטראומתית לכל מי שחווה אותה. למעשה, חדשות לבקרים כולנו נחשפים למקרים בלתי נתפשים כאלה, בין אם זה בחדשות, בין אם זה בעיתונות ובין אם דרך אנשים שאנחנו מכירים באופן אישי או באופן עקיף. גם אם זה נראה מהצד שאפשר להתמודד לבד, חשוב מאד לטפל בכל מי שנאלץ לחוות אירוע קשה כזה. לא נתיימר לומר שישנו מדריך פשוט וקצר שפותר את הקושי שנלווה לאירוע תקיפה, אבל ישנם כמה דרכי התמודדות שכדאי להכיר אם עברתם תקיפה מינית או מישהו קרוב אליכם. חשוב להנגיש מידע כזה, משום שסטטיסטית, אחת מכל חמש נשים עלולה לעבור תקיפה מינית במהלך חייה. גם בקרב גברים הנתונים לא אופטימיים ומצביעים על כך שאחד מכל שישה גברים עלול להיות קורבן לתקיפה מינית. אי טיפול במצב והדחקה שלו יכול להוביל לקשיים רבים נפשיים ופיזיים לכן אם עברתם תקיפה מינית או אתם מכירים מישהו שעבר תקיפה כזו, אל תזניחו את המצב ופנו לטיפול כמה שיותר מהר.

 

התגובה הראשונית

חשוב מאד, אם נפגעת באופן מיני, הדבר הראשון שיש לעשות הוא להימלט מהסיטואציה, לקחת רק מה שחשוב וללכת ברגע שזה אפשרי. אל תחפשו הסברים או מענה אנושי. אל תנסו להתעמת או לחקור את המקרה. לא תמיד אנחנו יודעים מי זה האדם שעומד מולנו ואיך הוא עלול להגיב ולכן את מאמצי החקירה והעובדות יש להשאיר למשטרה. באתר guy.org.il תוכלו לקבל מידע נוסף לגבי מה כדאי לעשות במצב של תקיפה מינית ואיך להתמודד עם הסיטואציה בצורה הטובה ביותר. בישראל יש מגוון רחב של אפשרויות בהיבט הטיפולי כולל מרכזים אשר מתמחים בדיוק בטיפול במצבים כאלה.

 

לאחר הסיטואציה

כעת, לאחר ששמרתם על עצמכם ויצאתם מהמצב, נסו לתעד כל מה שניתן. לא לחקור, אלא לשמור מידע שיכול לשמש אתכם, בעיקר אם אתם עושים זאת עבור מישהו אחר. מידע כמו היכן זה קרה, באיזה שעה, באיזה אופן, מה לבשתם, מתי הגעתם לטיפול וכן הלאה. אם יש משהו שניתן לקחת איתכם מזירת האירוע כמו סדינים, קונדומים, בגדים וכיוצא בזאת, מבלי להסתכן או להשאיר את עצמכם בזירה, עשו זאת.

 

 

לאן ממשיכים מכאן

האינסטינקט הראשוני יגרום לכם לרצות להגיע הביתה כמה שיותר, מהר להתקלח ולהיפטר מהחוויה, אבל בפועל הדבר הנכון לעשות הוא לגשת מיד לבית חולים כשהראיות עדיין נמצאות על הגוף. בשלב זה ניתן כשצריך גם למנוע התפתחות של מחלות או הריונות כתוצאה מהתקיפה. צרו קשר עם מישהו קרוב שילווה אתכם וגשו לבית חולים. ישנם בתי חולים שקיים בהם "חדר אקוטי" המיועד בדיוק למצבים אלו. בין הטיפולים שתוכלו לקבל בבית חולים באופן מידיי ישנם טיפולים שונים למניעת מחלות מין, בדיקות לגילוי סם אונס, טיפולים רפואיים במקרה של חבלות ופציעות, גלולות למניעת הריון ועוד. החדר האקוטי יעניק לך מענה נפשי, רפואי ומשפטי, אבל יש לקחת בחשבון שזו היא תחילתו של הליך של הגשת תלונה כלפי התוקף. לא יכפו עליכם את הגשת התלונה אבל ככל הנראה יכווינו אתכם לכך. כמובן שתוכלו לסרב לחלקים בתהליך ולדרוש סודיות מעולה.

 

הגשת תלונה

אם החלטתם להגיש תלונה, שמרו לכם את הפרטים המדוייקים כדי שתוכלו בהמשך לעקוב אחר התהליך. לא תמיד קל לאתר אחר כך את הפנייה שלך.

 

טיפול

גם אחרי האירוע וגם אם הצלחתם למלא אחר כל הצעדים האלו, אל תשכחו לטפל בעצמכם. צרו קשר עם קווי הסיוע השונים, מטפלים או עורכי דין. אל תזניחו את טיפול ההמשך.

WhatsApp
Facebook
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן